top of page

Elektromos autó töltése otthon, utólagos kiépítés, fali töltő választás szempontjai

Frissítve: febr. 17.

Az otthoni elektromos autó töltő telepítése általában 1-3 napot vesz igénybe, a telepítés összköltsége 300 000 - 1 300 000 Ft-t tesz ki. A töltő kiépítésének menete 6 lépésből áll: kapcsolatfelvétel, helyszíni felmérés, ajánlatkészítés és egyeztetés, engedélyek beszerzése, szerződéskötés, töltő telepítése. Otthoni töltővel 135 000 - 810 000 Ft-nyi összeget spórolhatunk meg évente, így  az otthoni autó töltő telepítése 1-2 éven belül megtérülhet. 


Hogyan válasszak otthoni töltőt? Az otthoni fali töltő kiválasztásának első szempontja az  elektromos autó típusa és a ház jellemzői, valamint hogy AC vagy DC töltést szeretnénk. Ezek a tényezők segítenek meghatározni, hogy milyen teljesítményű töltőre lesz szükséged. Itt megkülönböztetünk 1 fázisú (3,7 kW, 7,4 kW) és 3 fázisú töltőket (11 kW, 22 kW). 


A második a biztonsági szempont. Ellenőrizd, hogy a fali töltő rendelkezik-e olyan beépített biztonsági funkciókkal, mint a túlfeszültség -, túlterhelés-, szivárgás-, túlmelegedés elleni védelem, valamint villám védelem. 


A harmadik a kényelem. Érdemes mérlegelni hogy kevesebb energiabefektetést vagy több rugalmasságot szeretnél. Otthonra a fix kábeles töltők jelentik a legkényelmesebb megoldást. Ha több autód van eltérő csatlakozóval akkor viszont érdemes kábel nélkülit választani. 


Ezen kívül az ár és a márka alapján tudod kiválasztani az otthoni fali töltőt. Az ismert márka általában magasabb árat is jelent, ezért érdemes átgondolni melyik fontosabb számunkra. 


Az otthoni töltés költsége havonta 13 125 és 21 875 Ft között mozog, ami éves szinten 157 500 - 262 500 Ft. Így az otthoni fali töltő telepítése általában 1-2 éven belül megtérül az utcai töltéshez viszonyítva. 



 
 

Otthoni fali töltő utólagos kiépítésének menete és költsége


Az otthoni fali töltő kiépítéséhez 1-3 napra van szükség


A töltő kiépítésének menete 6 lépésből áll: kapcsolatfelvétel, helyszíni felmérés, ajánlatkészítés és egyeztetés, engedélyek beszerzése, szerződéskötés, töltő telepítése.


Az otthoni fali töltő telepítésének idejét befolyásolja:

  • a mérőóra és a töltő helye közötti távolság hossza, vagyis a nyomvonal

  • földmunka szükségessége

  • időjárási körülmények


Az otthoni fali autó töltő kiépítésének ára általában 300 000 - 1 300 000 Ft között mozog.


Azt, hogy bírni fogja-e a hálózat az elektromos autó otthoni töltését egy szakértő cég - mint az Evergy - a helyszíni felmérés során meg tudja állapítani

Ha a szakértő cégtől kapsz ajánlatot a kiépítésre akkor biztos lehetsz benne, hogy megvalósítható az otthoni töltés. Iránymutatásként szolgálhat még, hogy a legtöbb elektromos autó 7,4 kW vagy 11 kW-os töltésre, plug-in hibridek pedig 3,6 kW-os töltésre képesek. Ennek megfelelően 3x16 vagy 1x32 amper szükséges az elektromos autó otthoni töltéséhez. 


Hogyan válasszak otthoni fali töltőt?


A megfelelő otthoni fali töltő kiválasztásához a következő szempontokat érdemes mérlegelni, és hogy melyik mennyire fontos számunkra:

  • Elektromos autó típusa

  • A ház jellemzői

  • AC vagy DC töltés

  • Biztonság

  • Kényelem

  • Ár

  • Márka


Az otthoni fali töltő kiválasztásának alapfeltétele, hogy az kompatibilis legyen az autóval. Ennek megállapításához a következőket ellenőrizd:

  • kompatibilis-e az autó töltőjének csatlakozója a töltőkábellel (Type1 vagy Type2)

  • fix kábeles töltő esetén a töltő kábele kompatibilis-e az autó töltőportjával (Type1 vagy Type2)

  • a töltő teljesítményét az alapján határozd meg hogy mennyivel tud tölteni az autód (pl. a Tesla 3 fázison 16 amperrel tud tölteni, így hiába választasz például egy 3 fázis 32 amperes töltőt, az autó csak 16 amperrel tud maximum tölteni)


Elektromos autó típusa

Ahhoz, hogy eldöntsük melyik fali töltő a megfelelő számunkra érdemes megnézni az elektromos autó típusát és az autónk akkumulátorkapacitását. Ugyanis minél nagyobb az akkumulátor kapacitása az autónak, annál magasabb teljesítményű töltő fogja biztosítani a kényelmes töltést. Általánosságban elmondható, hogy a kisebb akkumulátor kapacitású autókhoz vagy plug-in hibrid autókhoz elegendőek az 1 fázisú fali töltők.


Ajánlott termék:















Nagyobb akkumulátor kapacitású vagy teljesen elektromos autókhoz már inkább a 3 fázisú töltők mellett érdemes letennünk a voksunkat.


Ajánlott termék:












Az autóval kapcsolatban két szempontot kell még mérlegelnünk:


Mindig az autónk töltőportjának megfelelőt töltőt válasszunk! Ha az autónk Type 2-es akkor értelemszerűen egy Type 2-es töltőt kell választanunk.


Az autó energiafelvevő képességének megfelelő töltőt válasszunk! Az  autó energiafelvevő képességét az autó belső adaptere meghatározza meg. Ha az autónk csak 1 fázison 32 ampert tud felvenni akkor egy 1 fázisú 7,4 kW-os fali töltő jó választás lehet. Ha az autó képes a háromfázisú töltésre akkor érdemesebb 3 fázisú, 11 vagy 22 kW-os töltőt választani hozzá.


A ház jellemzői

Elsőként a rendelkezésre álló teljesítményt kell megnéznünk, különösen, hogy 1 vagy 3 fázis áll-e rendelkezésre. Ezt egy szakember a helyszíni felmérés során meg tudja mondani. Ha nem szeretnél szakembert hívni akkor két módon tudod megnézni hogy hány fázis van. Vagy megnézed az áramszámlán a mérőtípust (1F= 1 fázis, 3F= 3 fázis) vagy megnézed a mérőt, és ahány darab automata (téglalap alakú billenőkapcsolóval) van, annyi fázis. 


Ha 1 fázisunk van akkor 1 fázisú töltő telepítése lesz a legkevésbé költséges, hiszen akkor elkerülhetjük a hálózatbővítést.


Három fázisnál már lehetőségünk van 3 fázisú fali töltőt telepítettni.


A fázisok száma mellett fontos szempont, hogy mennyire leterhelt a hálózat, vagyis hogy a rendelkezésre álló amperből mennyit használsz ki. Ha fázisonként kevesebb mint 6 amper  marad a töltésre, akkor érdemes elgondolkodni az órabővítésen, vagy ennek elkerülése érdekében állítható teljesítményű töltőt vagy okos töltőt választani energiamenedzsmenttel.


Állítható teljesítményű töltő:














Okos töltő energiamenedzsmenttel:















AC vagy DC töltés

Az elektromos járműveket tölthetjük váltakozó árammal (AC) vagy egyenárammal (DC) egyaránt. Otthonra inkább AC töltőt érdemes választani, mivel a DC töltés kiépítése költséges és az esetek túlnyomó többségében nem is praktikus. 

 

Az AC és DC töltés között a legnagyobb különbség, hogy hol történik a hálózati váltakozó áram átalakítása egyenárammá, amire az autónak szüksége van. 


Az AC töltők egyszerűbbek, mivel nem tartalmaznak áramátalakítót. A váltakozó áramot az autóba épített AC/DC átalakító és egy töltésvezérlő alakítja át egyenárammá. 


A DC töltők bonyolultabbak, mert maguk végzik az AC/DC átalakítást, egyenáramot juttatva közvetlenül az autóba. Az ilyen töltők a magasabb műszaki komplexitásuk miatt jelentősen drágábbak.


Az elektromos autót egyenáramon és váltóáramon kívül lehet tölteni generátorról, vezeték nélkül, valamint napelemmel. Napelemről tölteni az autót a legegyszerűbben úgy lehet ha a napsütéses időszakra időzítjük a töltést vagy. olyan okostöltőt választunk optimálisan kihasználja a napelemek által megtermelt energiát.


Ajánlott termék:

















Időjárási viszonyokat tekintve az elektromos autó tölthető hidegben, melegben, esőben egyaránt. Nem lehet használni azonban hanghullámmal, nem lehet tölteni ponyva alatt és menet közben sem.


Biztonság

A fali töltő választásának egyik fő oka a biztonság. A legtöbb fali töltő olyan beépített biztonsági funkciókkal rendelkezik, mint a túlfeszültség -, túlterhelés-, szivárgás-, túlmelegedés elleni védelem, valamint villám védelemmel is el vannak látva. 


Ezzel szemben a gyári töltők - amit minden elektromos autóhoz adnak - csak időnkénti töltésre ajánlottak, hiszen a háztartási konnektorokat nem olyan folyamatos, nagy terhelésre (több ezer watt) tervezték, amit egy autó töltése jelent. 


A biztonság érdekében további két lépést tehetsz meg. Elsőként ellenőriztesd egy szakemberrel az otthoni elektromos hálózat állapotát és terhelhetőségét a telepítés előtt, és válassz annak megfelelő teljesítményű töltőt. Emellett pedig a töltő vásárlása előtt nézd meg, hogy milyen tanúsítványokkal (például CE, UL) rendelkezik az adott készülék. A webshopunkban a tanúsítványokat a letölthető dokumentumok között megtalálod. 


Ajánlott termék:














Kényelem

Az otthoni töltést természetesen a lehető legkényelmesebb módon szeretnénk megoldani, ezért érdemes mérlegelni, hogy melyik töltőtípus illik jobban az igényeinkhez.


A fix kábeles töltők jelentik a legkényelmesebb megoldást otthonra. Hazaérve mindössze le kell emelnünk a kábelt a töltőről, bedugni az autóba, és már tölthetjük is. Ha nem szeretnél sokat bajlódni a töltőkábel bedugásával, elpakolásával akkor a fix kábeles fali töltők lesznek számodra megfelelőek.


Az egyetlen kompromisszum, hogy ez a típus fix hosszúságú kábellel rendelkezik, úgyhogy figyelni kell arra, hogy parkolás után a kábel elérje az autót.


Ajánlott termék:













Ha több villanyautó is van a családban, amiknek más-más a csatlakozó típusa (pl. Type1 és Type2), vagy gyakran töltenek nálunk ismerősök, akkor érdemes lehet aljzatos, fix kábel nélküli töltőt választani. 


Ajánlott termék:














Egy fontos szempont továbbá a töltés sebessége. Egy átlagos elektromos autó (60 kWh akkukapacitás) feltöltése körülbelül 8 órát vesz igénybe 7 kW-os töltővel. Ha ennél rövidebb idő alatt szeretnénk feltölteni az autót akkor érdemes nagyobb teljesítményű (11-22 kW-os) fali töltőt választani. 


Az hogy milyen gyorsan tölti fel a kocsit az otthoni töltő függ a töltő teljesítményétől és az autó energiafelvevő képességétől.


Ár

A töltő kiválasztásánál fontos a tudatosság és a hosszú távú tervezés, de nem mindig a legdrágább megoldás a legjobb. A költségeket érdemes egyben nézni, így a töltő ára mellett vegyük figyelembe a kiépítés költségeit is. Az árat leginkább a töltő teljesítménye és annak funkciói határozzák meg. 


Teljesítményt tekintve megkülönböztethetünk 1 fázisú (3,7-7,4 kWh) és 3 fázisú (11-22 kWh) elektromos autó töltőket, melyek eltérő sebességgel töltik fel az autót. 


Funkciókat tekintve megkülönböztetünk alap “buta” töltőket és okos töltőket. Az alap “buta” töltők nem kínálnak semmilyen extra funkciót a töltésen kívül. Ezzel szemben az okos töltők lehetővé teszik a felhasználók azonosítását, a töltés nyomonkövetését, ütemezését, és az energiafogyasztás optimalizálását. Az elektromos autó fali töltők átlagosan 200 000 Ft-ba kerülnek. Az okos töltők kicsit drágábban, 300 000-500 000 Ft-ért kaphatóak. 


Ha az ár az elsődleges szempont számodra akkor érdemes egy kisebb teljesítményű, manuális állítható töltőt választanod. 


Ajánlott termék:












Márka

A töltő kiválasztásánál az ismert gyártók, mint az ABB vagy a Tesla, magas minőséget és megbízhatóságot kínálnak, ennek megfelelően magasabb áron. Termékeik megfelelnek az EU szabványok biztonsági követelményeinek, és minden szükséges védelemmel el vannak látva. Ha hajlandó vagy megfizetni a magasabb árat az ismertebb márkák termékeiért, akkor ez a töltő biztos jó választásnak bizonyul:













Ha a márka kevésbé fontos számodra akkor alacsonyabb árfekvésű termékek is megfelelőek lehetnek számodra. De minden esetben ellenőrizd a tanúsítványokat és a beépített biztonsági funkciókat! A drága, márkás töltőkkel ellentétben jó alternatíva lehet ez a termékünk:














Megéri az otthoni fali töltő?


Igen, az otthoni fali töltő telepítése általában 1-2 éven belül megtérül. 

Az elektromos autó otthoni töltésének költségeit a megtett kilométerek és az autó fogyasztása befolyásolja. 


Az elektromos autó otthoni töltésének áramfogyasztása havi 125 és 375 kW között mozog, a megtett kilométerek és az autó akkumulátor méretének függvényében. Így az elektromos autó otthoni töltése havi szinten 13 125 - 21 875 Ft -ba kerül, ami éves szinten 157 500 - 262 500 Ft-t tesz ki.


Ezek a számok átlagos használatot írnak le, azaz évi 15 000-25 000 megtett kilométert, amit otthoni hálózatról töltesz 70 Ft/ kWh áron, napelem nélkül. 


Otthoni töltővel 135 000 - 810 000 Ft-nyi összeget spórolhatunk meg évente a megtett kilométerektől függően. Ez alapján a legtöbb esetben az otthoni elektromos autó töltő telepítése 1-2 éven belül megtérül. 


Megtett km/év

Felhasznált kW/év

Töltés otthoni fali töltővel (70Ft/kWh)

Töltés utcai töltővel (250 Ft/kWh)

Megtakarítás

5 000

750

52 500

187 500

135 000

10 000

1 500

105 000

375 000

270 000

15 000

2 250

157 500

562 500

405 000

20 000

3 000

210 000

750 000

540 000

25 000

3 750

262 500

937 500

675 000

30 000

4 500

315 000

1 125 000

810 000


Az otthoni fali töltőnek előnye, hogy kényelmes, idő- és költséghatékony, valamint biztonságosabb, mint a nyilvános töltés. A nyilvános töltők olyan forgalmas helyeken lehet megtalálni, mint a bevásárlóközpontok, benzinkutak, mozik, kiskereskedelmi egységek. A nyilvános töltőhálózat korlátozott, míg otthon bármikor kényelmesen töltheted autódat. Az otthoni töltés akár háromszor olcsóbb lehet az utcai töltésnél.


Az otthoni töltés hátránya, hogy a megfelelő töltő és a kivitelező cég kiválasztása időigényes folyamat lehet. Továbbá, az otthoni töltő telepítése magas kezdeti beruházást igényel, emellett hálózatbővítés nélkül a nagyobb töltési teljesítmény (pl. 22 kW) folyamatos használati lehetősége sem garantált. 


Comments


bottom of page